а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

делокруг

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 23656
1. Подрачје на некоја дејност.
Англиски: sphere Албански: fushëveprim
2. Обем на надлежностите на административен центар, на власт, на управа итн.
Англиски: sphere Албански: fushëveprim
Примери:
Делокруг на комисија.
Делокруг на сојуз.