а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

девизен

девизни
Вид збор: Придавка
Ранг: 28965
Што се однесува на девизи.
Албански: devizor
Употреба: Економија
Примери:
Девизни сметка.
Девизна берза.
Девизни приходи.