а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

давачка

мн. давачки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 9075
1. За жена давач.
Англиски: giver Албански: dhënëse
2. давање
Англиски: giving Албански: e dhënë
3. издаток, трошок
Англиски: expenditure Албански: harxhim
Употреба: Економија
Примери:
Давачки за подготвување на чеизот.
4. данок, намет
Англиски: tax Албански: taksë, tatim
Употреба: Економија
Примери:
Ги собираа царските давачки.