а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дабар

мн. дабри
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 41479
Вид глодар со скапоцено крзно кој живее покрај вода.
Латински: Castor fiber Англиски: beaver
Употреба: Зоологија
Примери:
Дабарот го прегризува дрвото со забите за да изгради брана.