а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

градинка

мн. градинки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 9556
1. градина
Англиски: garden Албански: kopsht
Употреба: Деминутив
2. Установа наменета за згрижување и воспитување на деца од претшколска возраст.
Англиски: kindergarten Албански: kopsht fëmijësh
Употреба: Образование
Примери:
Детска градинка.