а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

готвено

мн. готвени
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 24563
Приготвено, зготвено јадење; спротивно од неприготвена, купечка или сува храна.
Англиски: prepared food Албански: i gatuar, i zier
Употреба: Гастрономија
Примери:
Ние сакаме готвено, доста ни е од сува храна.