а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гемиџија

мн. гемиџии
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3960
1. лаѓар, бродар
Англиски: sailor Турски: gemici Албански: gjemixhi, detarë
Употреба: Архаизам , Транспорт
Примери:
Работеше како гемиџија.
2. Учесник во палењето на Отоманската банка во Солун во 1903 година.
Албански: gjemixhi
Употреба: Историја
Примери:
Солунски гемиџии.
Изведенки
гемиџиски прид.
гемиџискиот