а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гемија

мн. гемии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 7141
лаѓа, брод
Англиски: ship Турски: gemi
Употреба: Архаизам
Примери:
Беа како робови на гемија.
Изрази
Како да му пропаднале гемиите - многу е нерасположен.