а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гамаши

Вид збор: Именка, множина
1. Доколенки изработени од груб материјал (на пр. чоја) или од кожа.
Англиски: gaiter Француски: gamache Албански: dollakë
Употреба: Архаизам
Примери:
Мажите во тоа време носеа на нозете гамаши.
2. Облога на горниот дел од чевелот.
Англиски: puttee Француски: gamache Албански: kallçinë
Употреба: Архаизам
Примери:
Чевлите му беа покриени со парталави гамаши.