а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вселена

(едн.) вселената
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2843
Сиот свет што не опкружува.
Англиски: universe Албански: gjithësi, univers, kozmos
Употреба: Астрономија