а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вреди

вредат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 14515
1. Вклучи, приопшти некого кон други.
Англиски: rank Албански: rendit, rradhit
Примери:
Овој успех го вреди меѓу најзаслужните.
2. (се вреди) Се нареди, влезе во редица; се вклучи некаде.
Англиски: join Албански: rradhit, bashkangjit
Примери:
Се вреди во колоната, меѓу луѓето.
Реши да се вреди меѓу бездомниците.