а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

влета

влетаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 7723
Влезе со летање, во заграден, ограничен простор.
Англиски: fly in
Примери:
Едно врапче влета во мојата соба.
Изведенки
1. влетува несв.
влетуваат
2. влетување ср.
глаг. им.