а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

влекач

мн. влекачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 20368
1. Машина, возила за влечење, што се користи за влечење.
Англиски: tractor Албански: traktor
Примери:
На влекачите донесоа вагонетки.
2. Животни што се влечат при движењето.
Англиски: reptile Албански: zvarranik
Употреба: Зоологија
3. Човек што се однесува понизно пред претпоставените.
Англиски: creep Албански: lëviz ngadalë
Употреба: Груб збор , Преносно значење