а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

влезница

мн. влезници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 13641
Билет со кој се стекнува право за влез, обично на културна или спортска манифестација.
Англиски: admission ticket
Примери:
Веќе се во продажба влезниците за натпреварот Металург – Пари Сен Жермен.