а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вискоза

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Густа леплива маса што се добива со преработка на целулоза по хемиски пат од која се изработуваат вештачки влакна.
Англиски: viscose
Употреба: Хемија