а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

винарница

мн. винарници
Вид збор: Именка, женски род
1. Просторија за производство и чување на вино, винарска визба.
Англиски: wine cellar Албански: bodrum vere
2. Продавница за вино.
Англиски: winery Албански: shitore vere
Употреба: Економија