а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вештачки

вештачкиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 3300
Што не е природен, што се создава, што не се добива по природен пат.
Англиски: artificial
Примери:
вештачко цвеќе
вештачки заби
вештачко ѓубре
вештачко езеро
Изведенки
вештачки прил.
Пример: Се насмеа вештачки.