а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бројач

мн. бројачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 46434
1. Лице што брои.
Англиски: counter Албански: numrues
2. Направа за броење, за мерење, инструмент.
Англиски: counter Албански: njehsorë
Употреба: Технологија
Примери:
Гајгеров бројач