а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

болничар

мн. болничари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7589
Човек што работи околу болните во болница; што се грижи за болен.
Англиски: paramedic Албански: infermiere
Употреба: Медицина
Примери:
Пациентите се презадоволни од односот на болничарите и медицинскиот персонал.
Кога дошле болничарите во хотелот, безживотното тело на пејачката било извадено од када.
Изведенки
болничарски прид.
болничарскиот
Пример: болничарска екипа, болничарска служба