а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

балтија

мн. балтии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 34054
секира
Англиски: axe Турски: balta
Примери:
Ја остави балтијата до стеблото.
Изрази
Си ја вовира тиквата под балтијата.