а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

баеги

Вид збор: Прилог
Ранг: 12283
1. Не е многу, ама пак е значително повеќе од нормалното.
Англиски: considerable Турски: bayağı
Употреба: Разговорно
Примери:
Баеги работа свршив.
Баеги ме боли ногата.
2. Многу, ама не сака така да се нарече, дури се мисли и дека е повеќе од многу.
Англиски: plenty
Употреба: Разговорно
Примери:
Баеги пари потроши за свадбата.
Баеги гласно зборува.