а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бабица

мн. бабици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 11198
1. Жена што помага при породување на друга жена и се грижи за бебето во првиот период.
Англиски: midwife Албански: mami
Употреба: Медицина
Примери:
Старата беше бабица во селото.
2. баба
Англиски: grandma Албански: gjyshe
Употреба: Хипокористика
Примери:
Бабице моја, бабичке.