а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

апелација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 31980
1. Повисок суд до кој осудениот може да се жали.
Англиски: court of appeal Албански: gjykatë e apelit
Употреба: Правда
Примери:
Апелацијата ќе ги разгледа нивните жалби и навремено ќе им одговори.
2. Жалба до повисок суд.
Англиски: appeal Албански: apel
Употреба: Правда
Примери:
Група од вработените даде апелација до Врховниот суд.
Апелацијата од осудениот не се прифати.