а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

анемона

мн. анемони
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 48555
1. Украсна билка, висока до 1 м. со крупни бели, розови и црвени цветови.
Латински: Аnemone hepatica Англиски: anemone Албански: anemonë
Употреба: Ботаника
2. Морски цветни животни од типот на корални полипи, прикрепени за тлото.
Англиски: sea anemone Албански: anemonë deti
Употреба: Зоологија