а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

англист

мн. англисти
Вид збор: Именка, машки род
Лице што се занимава со англистика.
Употреба: Лингвистика
Примери:
„Нашиот театар“, вели англистот Тобијас Деринг, всушност е поттикнат од Шекспир.
Изведенки
англистка ж.
мн. англистки