а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

албанолог

мн. албанолози
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 42185
Лице што се занимава со проучување на албанскиот јазик, литература, култура и сл.
Употреба: Лингвистика
Примери:
собир на албанолозите