а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

акустика

(едн.) акустиката
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 34143
1. Наука за звукот.
Англиски: acoustic Албански: akustika
Употреба: Физика
2. Особина на нешто да го пренесува звукот.
Англиски: acoustic Албански: akustikë
Употреба: Архитектура и градба , Разговорно
Примери:
Акустиката на салата е извонредна.
Изведенки
акустички прид.
акустичкиот