а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

адет

мн. адети
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2986
Обичај што станал некој вид закон за извесна средина; што се прави по обичај, традиција, од навика.
Англиски: custom Турски: âdet
Употреба: Разговорно
Примери:
Така е адет: невенчана невеста да не се појавува на трпеза пред гостите.
свадбарски адети
Колку за адет.