а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аболиција

(едн.) аболицијата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 50875
Општ назив на акт на ослободување на сторител на кривично дело од кривично гонење или од извршување на кривична санкција.
Англиски: abolition
Употреба: Правда