зелка

мн. зелки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4535
1. Вид градинарско растение со ниско стебло од кое излегуваат густи, сочни листови, налегнати еден врз друг во вид на топка.
Латински: Вrассiса oleracea Англиски: cabbage Албански: lakër
Употреба: Ботаника , Гастрономија
2. Главица зелка.
Англиски: cabbage Албански: lakër
Употреба: Гастрономија
Примери:
Купи ми две помали зелки.
3. Оќелавена или потстрижена глава до коренот на косата.
Англиски: baldhead Албански: kokëtullac
Употреба: Иронично
Изведенки
1. зелкичка ж.
мн. зелкички
дем. и хип.
2. зелче ср.
мн. зелчиња
дем. и хип.
3. зелков прид.
зелковиот