јули

Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2146
Седмиот месец од календарската година.
Англиски: July Албански: korrik
Употреба: Неменлив збор
Примери:
Илинденското востание е објавено на 20 јули 1903 год. по стариот стил, т.е. на 2 август по ново.
Изведенки
јулски прид.
јулскиот
Пример: јулски денови