март

Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1597
Трет месец во годината.
Англиски: March Албански: mars
Употреба: Неменлив збор
Примери:
Осми март
празникот 8 Март
На 15 март брат ми слави роденден.
Изведенки
мартовски прид.
мартовскиот
Пример: мартовски демонстрации