жлезда

мн. жлезди
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 17091
1. Орган во телото на човекот или на животните што создава и излачува секрет.
Англиски: gland Албански: gjëndër
Употреба: Анатомија
Примери:
Лимфна жлезда.
Млечна жлезда.
2. Назив за разни заболувања кои се покажуваат со зголемување, отекување на жлездите.
Албански: gjëndra
Употреба: Разговорно
Примери:
Има жлезди.