банана

мн. банани
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6515
Тропско дрво со големи лисје и со жолтеникави долгнавести плодови што се јадат.
Латински: Musa paradi Англиски: banana Албански: bananë
Употреба: Ботаника
Примери:
Бананата му се истопи в уста.