ѓол

мн. ѓолови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 22631
Бара, мочуриште, езеро.
Англиски: lake Турски: göl
Употреба: Архаизам
Примери:
Светот влезе во ѓол и препка како полноглавците.
Изведенки
ѓољ м.