сладолед

мн. сладоледи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 4033
Замрзната смеса обично од млеко, шеќер и јајца.
Англиски: ice-cream Албански: akullore
Употреба: Гастрономија
Примери:
млечен сладолед
овошен сладолед
два сладоледа