синеаст

мн. синеасти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 23386
Лице што се занимава со кинематографија, филмски критичар или љубител на филмот.
Англиски: cineaste Француски: cinéaste
Употреба: Сцена
Изведенки
синеастички прид.
синеастичкиот
Што се однесува на филмската уметност или на филмската индустрија.