потцени

потценат; потценил; потценет
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 21008
1. Оцени подолу од вистинската вредност.
Англиски: underestimate Албански: nënçmoj
Примери:
Непријателот ја потцени нивната сила.
Другарите го потценија неговото знаење.
2. (се потцени) Самиот се оцени пониско пред другите.
Албански: nënçmohem
Примери:
Тој се потценуваше себеси пред другите.
Изведенки
1. потценува несв.
(се) потценуваат
2. потценување ср.
глаг. им.