овен

мн. овни
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7932
1. Вид домашно животно, мажјак на овца.
Англиски: ram Албански: dash
Употреба: Зоологија
Примери:
дебел овен, црн овен
2. Зодијачко соѕвездие; зодијачки знак од 21 март до 20 април.
Англиски: Aries Албански: dash
Употреба: Астрономија
3. Направа за рушење ѕидови, врати и сл.
Англиски: battering ram Албански: dash, mjet për rrënim muresh
Употреба: Историја , Преносно значење