дабар

мн. дабри
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 39979
Вид глодар со скапоцено крзно кој живее покрај вода.
Латински: Castor fiber Англиски: beaver
Употреба: Зоологија
Примери:
Дабарот го прегризува дрвото со забите за да изгради брана.