грамофон

мн. грамофони
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5029
Апарат што произведува звук со помош на специјални плочи и звучници.
Англиски: gramophone
Употреба: Историја , Технологија
Примери:
Грамофонот, кој Елвис Присли ѝ го подарил на Германката Елен Маршхаузер како свадбен подарок, наскоро ќе биде ставен на аукција.
Изведенки
грамофонски прид.
грамофонскиот
Пример: грамофонски плочи