трендафил

Види и: роза (ж.)
мн. трендафили
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5931
роза
Латински: Rosa Англиски: rose Албански: trëndafil
Употреба: Ботаника
Примери:
Црвен како трендафил.
Изведенки
трендафилче ср.
мн. трендафилчиња
дем.