месечарка

мн. месечарки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 31531
1. месечар
Албански: jermuese
2. Вид ружа.
Латински: Rosa bengalensis Албански: lloj trendafile
Употреба: Ботаника
3. Растение што цвета или што дава плод секој месец.
Употреба: Ботаника