Сатурн

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10942
1. Римски бог на сеидбата.
Англиски: Saturn
Употреба: Митологија
2. Шеста планета во Сончевиот Систем.
Англиски: Saturn
Употреба: Астрономија
Изведенки
Сатурнов прид.
Сатурнови
Пример: Сатурнови прстени