tea shop - онтологија

чајџилница повеќе

мн. чајџилници
Вид збор: Именка, женски род
Кафеана каде се пие чај.
Албански: çajtore
Употреба: Гастрономија
Примери:
Седеше во една чајџилница на Бит-пазар и играше табла.