shed - онтологија

аор повеќе

мн. аори
Вид збор: Именка, машки род
штала, потон
Турски: ahır
Употреба: Архаизам

кокошарник повеќе

мн. кокошарници
Вид збор: Именка, машки род
мала, тесна куќа
Албански: kotec, shpi e vogël
Употреба: Пејоратив , Преносно значење , Разговорно

котар повеќе

мн. котари
Вид збор: Именка, машки род
Оградено место за стоката.
Албански: vathë
Употреба: Земјоделство

окапе повеќе

окапат
Вид збор: Глагол, свршен
За лисје, цвеќиња, влакна - падне.
Албански: bie

ќумез повеќе

мн. ќумези
Вид збор: Именка, машки род
Мала, тесна соба; мал, тесен и неуреден стан.
Албански: qymez, dhomë e vogël
Употреба: Преносно значење
Примери:
Живеат во еден ќумез.

шупа повеќе

мн. шупи
Вид збор: Именка, женски род
Просторија, куќарка за сместување дрва, јаглен и сл.
Германски: Schuppen
Употреба: Архитектура и градба