semolina - онтологија

гриз повеќе

мн. гризови
Вид збор: Именка, машки род
(само едн.) Ситно сомелено жито што се користи за исхрана, особено за мали деца.
Германски: Grieß Албански: bollgur
Употреба: Гастрономија

ермик повеќе

мн. ермици
Вид збор: Именка, машки род
гриз
Турски: irmik Албански: bollgur
Употреба: Архаизам , Гастрономија