pain - онтологија

болештина повеќе

мн. болештини
Вид збор: Именка, женски род
силна болка
Албански: dhimbje

болка повеќе

мн. болки
Вид збор: Именка, женски род
Чувство предизвикано од болест, од телесно и духовно патење.
Албански: dhimbje
Употреба: Медицина

заболување повеќе

мн. заболувања
Вид збор: Именка, среден род
болка
Албански: sëmundje, dhimbje

згризе повеќе

Види и: гризе (несв.)
згризат
Вид збор: Глагол, свршен
мачи, боли
Албански: mundon, dhermb
Употреба: Преносно значење

јадачка повеќе

мн. јадачки
Вид збор: Именка, женски род
јад
Албански: brengë
Употреба: Разговорно

тегоба повеќе

мн. тегоби
Вид збор: Именка, женски род
болка
Албански: dhimbje
Употреба: Медицина