mason - онтологија

дуварџија повеќе

мн. дуварџии
Вид збор: Именка, машки род
ѕидар
Турски: duvarcı
Употреба: Архаизам

мајстор повеќе

мн. мајстори
Вид збор: Именка, машки род
градежен работник
Албански: mjeshtër
Употреба: Разговорно

масон повеќе

мн. масони
Вид збор: Именка, машки род
Приврзаник на масонството; слободен ѕидар.

тавчија повеќе

мн. тавџии
Вид збор: Именка, машки род
каменорезец
Употреба: Архаизам