lion - онтологија

арслан повеќе

мн. арслани
Вид збор: Именка, машки род
лав
Турски: arslan Албански: luan
Употреба: Архаизам

лав повеќе

мн. лавови
Вид збор: Именка, машки род
Вид голема дива мачка со жолтеникаво крзно и голема грива кај мажјаците.
Латински: panthera leo Албански: luan
Употреба: Биологија

лавче повеќе

Види и: лав (м.)
мн. лавчиња
Вид збор: Именка, среден род
лав
Албански: luan i vogël
Употреба: Деминутив , Зоологија
Младо од лав.
Албански: luan klysh
Употреба: Зоологија

рслан повеќе

Вид збор: Именка, машки род
арслан